تاریخچه

صعود در مسیر تعالی در مرکز فوق تخصصی شهید هاشمی نژاد و بیمارستان محب مهر، و حصول دستاورد های موفقیت آمیز و اخذ مدارج عالی در کیفیت خدمات درمانی توسط این دو بیمارستان، لزوم تاسیس یک مرکز علمی و تحقیقاتی پیشرو در راستای بومی سازی، مستند سازی، تولید دانش منتج از این تجارب، و توسعه و تسری آن به سایر بیمارستانها و مراکز درمانی کشور را در جوار این دو مرکز درمانی، ضروری نمود.

از این رو در تاریخ 31/5/88 و به استناد رای صادره در یکصد و نود و هفتمین جلسه شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی و با امضای وزیر وقت بهداشت، مرکز تحقیقات مدیریت بیمارستانی مورد موافقت اصولی قرار گرفت تا با تکیه بر دانش و تجربه نخبگان نظام سلامت و درمان کشور و بهره گیری از توان علمی و تجربی اساتید هیئت علمی، در مسیر ارتقاء دانش مدیران بیمارستانهای کشور و توسعه و تسری این دانش به دیگر خبرگان و علاقمندان و نیز تعالی نظام درمان کشور گامی موثر برداشته شود.

 

رسالت :
ارتقاء سطح دانش و مهارت تخصصي عرصه مديريت بيمارستاني از طريق پژوهش، ارائه الگو، اجرای راهکارهاي علمي و عملی خلاق مبتني بر شواهد به منظور بهبود مستمر عملکرد بيمارستانی

 

دورنما
برترين مرجع مديريت بيمارستانی ايران

 

مهمترین عملکردها و موفقیت­ها :

  1. کسب رتبه 6 در بین مراکز تحقیقاتی هم گروه در کل کشور در سال 90- و رتبه دوم در دانشگاه علوم پزشکی تهران (پیش از انتزاع)
  2. کسب رتبه 5 در بین مراکز تحقیقاتی هم گروه در کل کشور در سال 91- و رتبه اول در دانشگاه علوم پزشکی ایران (پیش از انتزاع)
  3. انتشار مجله   International Journal of Hospital Research به عنوان یکی از معتبر ترین نشریات وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی
  4. تالیف و انتشار 2 عنوان کتاب مرجع معرفی شده توسط معاونت آموزشی وزارت بهداشت برای 5 رشته آزمون کارشناسی ارشد و دکتری
  5. تالیف و انتشار 15 عنوان کتاب تخصصی در حوزه مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی
  6. تالیف بیش از 70 عنوان مقاله چاپ شده در مجلات نمایه شده در نمایه نامه های معتبر خارجی و داخلی
  7. برگزاری 22 دروه همایش تخصصی ملی و بین المللی در حوزه های مختلف مدیریت درمان و سلامت
  8. تولید 6 محصول نرم افزاری تخصصی و کاربردی جهت مدیریت بیمارستانها
  9. تولید 5 محصول نوآورانه و ثبت و ارائه آنها در جشنواره نوآوری سال 91
  10. ارائه مشاوره های تخصصی در حوزه مدیریت بیمارستانی به بیمارستانهای مختلف کشور